Keevitusventilatsioon ja selle vajalikkus - Elister

Keevitusventilatsioon ja selle vajalikkus

Aina rohkem on hakatud pöörama tootmistes tähelepanu töötajate heaolule, seda ka keevitustsehhides, sest sinine tootmine on märk puudulikust keevitusventilatsioonist.

Keevituse ohutumaks muutmiseks on mitu erinevat viisi:

  • Kõige efektiivsemaks viisiks on täppisäratõmme, seda siis kas äratõmbekäpa või keevituskubu kujul.
  • Suure keevitustsehhi või suurte detailide tõttu on võimalik kasutada sundkeevitusventilatsiooni, mida on rahvasuus nimetatud, kui Push-Pull lahendust, kus õhk imetakse tootmisest, puhastatakse ja surutakse tagasi samasse ruumi.
  • Väiksemates tootmistes on võimalik kasutada ka statsionaarset keevitusfiltertorni, mis puhastab keevitusfiltri piirkonnas oleva ala. Seadme võimekus on kuni 8000m3/h.
  • Läheduses töötavate tööliste tervist aitab hoida ka keevitusgaaside piiramine, kas siis kardinate või lamellide näol.

Kuna keevitusaurud on olenevalt metallist erinevad, siis võib mõne metalli puhul isegi probleem märkamata jääda, samas oht tervisele on hoopis suurem.

Enim levinud gaasid, mis on leiduvad erinevat tüüpi keevitusmeetoditel/erinevate metallide keevitamisel:

  • Dilämmastikoksiid
  • Karbon dioksiid
  • Karbon monooksiid
  • Osoon

Samuti võivad keevitusaurud sisaldada erinevaid metalliosakesi:

  • Kroom
  • Nikkel
  • Tsink
  • Mangaan
  • Koobalt
  • Vask

Kõik ülaltoodud aineosakesed kujutavad tervisele tõsist ohtu, mis võib avalduda kas astma, Parkinsoni tõve või vähi kujul. Lisaks tekitavad väikse läbimõõduga osakesed suurt kahju ka inimeste kopsudele ja hingamisteedele.

Kuidas siis vabaneda nendest ohtudest?

Keevitusjääkide ja aurude äratõmme tekkepunkti lähedusest

Selles mõistes on kõige efektiivsem moodus vabanemaks ohtlikest keevitusaurudest keevituskäppadega lahendus.

Kahjuks, kui toodetavad detailid on sageli muutuvad või mõõtmetelt liiga suured, siis võib osutada äratõmbe käpa kasutamine väga tülikaks ja aeganõudvaks. Halvemal juhul ei hakka operaatorid juba soetatud tehnikat kasutama.

Sellisel juhul on mõislik kasutada keevitusprotsessi ala kohal äratõmbekubu.

Lisaks äratõmbekubule on mõistlik lisada ka lamellid, et vähendada äratõmbeks vajaminevat õhumahtu. Keevituskubu külge on võimalik lisada ka töökoha jaoks vajaminevad valgustid.

Sundventilatsioon ehk Push-Pull

Suuremates tööstustes, kus täppisäratõmbe süsteemide kasutamine on liigselt aeganõudev või lausa võimatu, on levinud Push-Pull keevitusventilatsiooni lahendus. On olemas mitmeid erinevaid meetodeid, kuidas sellisel juhul torustikuga asja lahendada, kuid eelkõige sõltub see individuaalselt konkreetse kliendi töö ja tootmisruumide eripärast.

Meie poolt pakutavad keevitusfiltrid puhastavad 99.9% äratõmmatava õhu ning tagasi tootmisesse suunatakse juba puhastatud õhk.

Push-Pull eelised:

  • katkematu töö tänu automaatsele filterpuhastusele, mille eest hoolitseb spetsiaalautomaatikaga rõhuandur;
  • vähenenud kulutused küttele – õhk puhastatakse ja suunatakse tagasi tööstusesse kaotamata seeläbi kütteenergiat;
  • automaatika abil on võimalik tagada filtri käivitus ja peatamine keevitusprotsessist sõltuvalt – filter ei tööta, kui keevitamist ei toimu ja samuti ei ole võimalik filtri sisselülitamist “unustada”;
  • kogumismahutid filtritel;
  • võimalik paigutada seadmed õue/raamile, et hoida kokku tööstuspinda või vähendada mürataset.

Keevitusfiltertorn „Airtower“

Keevitusfilter „Airtower“ on väga praktiline väiksemates tööstustes kus keevitusprotsess toimub väiksemates ruumides. Kuna seade on plug-and-play (ühenda ja tööta), siis on vajalik filtri tööks ainult toitevoolu ja suruõhu olemasolu.

Saadaval on kahe eri tootlikusega keevituse filtertorne: 5500m3/h ja 8000m3/h.

Seadme filtrid on suruõhu abil puhastuvad ja filtrite elueaks loetakse 4000-6000 töötundi! Seadme alumises osas on kogumiskast, kuhu koguneb raskem tolm.

Võta ühendust ja küsi demoseadet proovimiseks, et enne ostmist veenduda seadme heas töös.

Keevituskardinad/lamellid

Kõige lihtsam viis piiramaks keevitusgaaside levikut on kasutada keevituskardinaid/lamelle. Keevituskardinad on saadaval nii statsionaarsena, kui ka mobiilse lahendusena.

Lisaks saab edukalt piirata keevitusboksid lamellidega, mis tagab jätkuvalt mugava opereerimise ning detailide sisse/välja transportimise.

Värske õhk tootmises

Keevitusfiltriga me suudame tagada, et tootmises oleks õhk puhastatud jääkidest, kuid me ei taga sellega uut värsket hapniku tootmisesse, mida inimesed ja keevitusprotsess vajab. Selle tarvis on vaja mõelda kindlasti ka värske õhu kindlustamise peale.

Tutvu meie pakutavate toodete ja lahendustega:

Võta ühendust

Tekkisid ideed, mida võiks koos üle vaadata? Võta meiega ühendust

Või tule meile külla

Tule külla meie Jüri kontorisse aadressil Kesk tee 10, Jüri, Rae vald